0.00
0 читателей, 24 топика

Тропарь священномученикам

Тропарь, глас 4

Боже отец наших, творяй присно с нами по Твоей кротости, не остави ми­лость Твою от нас, но молитвами их в мире управи живот наш.

Величание

Величаем вас, священномученицы Христовы, и чтем святую память вашу: вы бо молите за нас Христа Бога нашего.

Тропарь священномученику (имярек)

Тропарь, глас4

И нравом причастник, и престолом наместник апостолом быв, деяние об­рел еси, Богодухновенне, в видения вос­ход, сего ради слово истины исправ­ляя, веры ради пострадал если даже до крове, священномучениче (имярек), моли Христа Бога спастися душам на­шим.

Величание

Величаем тя, священномучениче (имярек), и чтем святую память твою: ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Тропарь Архангелу (имярек)

Тропарь, глас 4

Небесных воинств Архистратиже, молим тя присно мы недостойнии, да твоими молитвами оградиши нас кро­вом крил невещественныя твоея славы, сохраняя ны, припадающия прилежно и вопиющия: от бед избави ны, яко чиноначальник Вышних Сил.

Тропарь мученице Александре, царице

Тропарь, глас 4

Царства земнаго славу презревши, Единаго Христа, нас ради распятаго, возлюбила еси и, Того мужественно исповедающи, венцем мученическим увенчалася еси, всеблаженная царице Алек­сандро. Темже и ныне Престолу Царя славы на Небесех предстоящи, молися о спасении душ наших.

Тропарь мученикам Авкту и Тавриону

Тропарь, глас 4

Таврион славный и Авкт дивный, огневи противистася и всем инем казнем, молитвами возмогающа; та убо моле­нием сердца похваляюще, верою пресвя­тую и честную память ею совершим, ду­шам просвещение почерпающа.

Тропарь праведному Аарону, первосвященнику

Тропарь, глас 3

Стеблю Левиина корене, приимый чин древняго Мафусаила, он бо отча ради к Богу вознесения, ты же братня ради с Богом беседования, первосвященный во Израили молебниче о всех, умоли Бога купно с братом своим боговидцем, да избавимся от всякия скорби.

Тропари и кондаки на праздники Господские, Богородичные и святых

Вход Господень во Иерусалим

Тропарь, глас 1

Общее воскресение прежде Твоея страсти уверяя, из мертвых воздвигл еси Лазаря, Христе Боже. Темже и мы, яко отроцы, победы знамения носяще, Тебе победителю смерти во­пием: осанна в вышних, благословен грядый во имя Господне.
Читать дальше →

Тропарь преподобному Евфросину Синеозерскому

Тропарь, глас 1

От юности вперив ум свой к Богу, блаженне Евфосине, и бегая суеты мира сего, достигл еси в пустыню непроходимую, идеже Богу тя укрепляющу, ангельское житие стяжав, поработал еси довольно Владыце твоему Христу в пощении и в молитвах и во всенощных бдениих и сподобился еси дара Духа Пресвятаго, еже прорицати будущая, наставляя на стезю покаяния притекающих к тебе и послушающих тя. Темже Всеблагий Бог, видя великую твою к Себе веру, нелицемерную любовь и несумненную надежду, дарова тебе, не точию еже веровати в Него, но и еже страдати по Нем, егда от противных сынов в тойже пустыни кровь твоя нещадно излияся, и доселе, якоже Авелева, вопиет к Богу, свидетельствующу о сем нетлением мощей твоих: в няже взирающе умильно вопием: слава, Даровавшему тебе Благодать толику, Егоже и моли о нас.

Ин тропарь, глас 4

От юности вперив ум свой к Богу, блаженне Евфросине, отвержением мира, вселился еси в непроходимую пустыню, в нейже постнически, укреплением Божиим, в молитвах и в пощениих доблественне, якоже достоит, пожил еси, и жизнь свою страдальчески неповинне убиением от сопротивных сынов скончал еси. Сего ради со преподобными и со мученики венчался еси, с нимиже предстоя Престолу Пресвятыя Троицы, моли, молим тя, оставление подати согрешениям нашым и даровати нам велию милость.

Кондак, глас 8

Подражая житию древних отец, Богомудре Евфросине, возненавидев мира сего красоту, вселился еси в пустыню, и веру Христову якоже щит в сердце свое прием, изшел еси, добр воин Царя Небеснаго не на брань противу плоти и крови, но на брань противу кознем невидимаго врага. Темже даровавшейся тебе Духа Святаго Благо­дати, глубоким смирением твоим низложил еси вознесенную того гордыню, и приял еси от Небеснаго Дародателя неувядаемый венец победы. Сего ради сошедшеся любовию вопием ти: радуйся, отче Евфросине, пустынное украшение.

Тропарь святому благоверному князю Александру Невскому

Тропарь, глас 4

Яко благочестиваго корене пречестная отрасль был еси, блаженне Александре, яви бо тя Христос яко некое Божественное сокровище Российстей земли, новаго чудотворца преславна и Богоприятна. И днесь сошедшеся в память твою верою и любовию, во псалмех и пениих радующеся славим Гос­пода, давшаго тебе благодать исцелений. Егоже моли спасти град сей, и стране нашей Богоугодней быти, и сыновом Российским спастися.

Тропарь, глас 4 (Перенесение мо­щей)

Познай свою братию, российский Иосифе, не в Египте, но на Небеси цар­ствующий, благоверный княже Алек­сандре, и приими моления их, умножая жита людем плодоносием земли твоея, грады владычествия твоего ограждая молением и православным христианом на сопротив-ныя споборствуя.

Величание (на успение великого князя Александра Невского)

Величаем тя, благоверный княже Александре, и чтим святое успение твое, и ныне молиши за нас Христа, Бога на­шего.

Кондак, глас 8

Яко звезду тя пресветлую почитаем, от востока возсиявшую, и на запад пришед­шую, всю бо страну сию чудесы и добротою обогащаеши, и просвещаеши верою чтущия память твою, Александре блаженне. Сего ради днесь празднуем твое успение, людие твои сущии, моли спасти Отечество твое, и вся притекающия к раце мощей твоих, и верно вопиющия ти: радуйся, граду нашему утверждение.