Икона Божией Матери Холмская

Икона Божией Матери Холмская


(8/21 сентября)

Пред иконой Пресвятой Богородицы Холмская молятся о защите при нападении врагов.

Молитва ко Пресвятой Богородице пред Ее иконою «Холмская»

О Пресвятая Дево Мати Христа Бога нашего, всемощная заступнице страны нашея! Со страхом, верою и любовию припадающе к чудотворному образу Твоему, молитвенно взываем: буди милосерда к нам, смиренным и недостойным рабом Твоим, и грехов и беззаконий наших, Благая, не помяни, но простри руце Твои ко благосердию Владыки, да не отвратит лица Своего от рабов Своих и не осудит нас грешных по беззаконием нашим, но сотворит с нами по велицей Своей милости. Ей, Госпоже Владычице! Буди путеводительница в житии нашем: светом истины умы наша просвети, сердца умягчи, веру укрепи, надежду утверди, дара любве сподоби. Умилосердися, Всемилостивая Госпоже наша, на немощныя люди Твоя: заблуждшия на путь правды настави, колебимыя в вере вразуми, отпадшия от благочестивыя веры отеческия возврати и вся истинному пути научи. Спаси милостию Твоею и помилуй благоверныя люди Твоя, епископство православное и весь чин церковный. Не отрини такожде милосердием Твоим и приими под кров Твой и вся правители страны нашея, вразуми и настави их право правити, законы божественныя соблюдающе. Нас же в мире и любви друг ко другу утверди, да вси, в единении друг со другом пребывающе, тихое и безмятежное житие поживем и, дарми благ земных насладившеся, благ небесных милосердия ради Божественнаго не лишимся. Еще молимся Тебе, Владычице Богородице, избави нас от глада, губительства, труса, потопа, огня, меча, нападения вражия, междоусобныя брани, наглыя смерти, тлетворных болезней и всяких ны зол окружающих. Вонми и услыши, всемилостивая Госпоже, всех нас, ныне к иконе Твоей святей припадающих и со слезами к милосердию Твоему взывающих, утоли наша печали и буди нам скорая Помощница во всех делех наших во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 5
Яко Материнское благословение, даровала еси, Пречистая Дево, пречудную икону Твою прославленным отцем нашим на гору Холмскую, тако и ныне, презирающе множество грехопадений наших, не остави нас, о Всепетая Мати, но пребуди с нами до скончания века и отверзи нам райския двери.

Кондак, глас 6
Пресвятей Деве Богородице, дивными иконами Своими, яко звездами, Церковь Православную украсившей и православным людем земли Холмския пречудный образ сей даровавшей, благодарственное воспеваем пение; Ты же, Пречистая, укрепи нас в Православней вере, да зовем Ти: радуйся, Царице небесе и земли и любящая Мати всех с верою чтущих Тя.

Величание
Величаем Тя, Пресвятая Дево, и почитаем честную икону Твою, юже от лет древних во граде Холме прославила еси.

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.