Икона Божией Матери Пюхтицкая «У источника»

Икона Божией Матери Пюхтицкая «У источника»


(20 декабря / 2 января)

Пред иконой Пресвятой Богородицы Пюхтицкой «У источника» молятся об исцелении телесных недугов и об открытии новых целебных источников.

Молитва ко Пресвятой Богородице пред Ее иконою Пюхтицкая «У источника»

О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа! Припадаем и покланяемся Тебе пред светозарным образом Твоим и смиренно молим: прости, Всемилостивая, вся заблуждения наша и вся оскорбления, в ведении или в неведении Сыну Твоему и Спасителю нашему от юности обильно причиненная неисполнением заповедей Его святых, небрежением ко святыни, нерадением к молитве и нетерпением в несении креста нашего. Призри на жажду спасения и посильныя труды и пребуди с многогрешным, но оставшимся верным Сыну Твоему малым стадом Его по неложному слову Его, во святем Евангелии реченному: Не бойся, малое стадо, яко благоизволи Отец ваш дати вам царство.
О животворящий источниче нашего утешения! К Тебе возносим смиренное сие моление и просим Матернего Твоего о нас заступления пред престолом Отца нашего Небеснаго. Не лиши нас царства сего благодатнаго за премногия грехи наша, вемы бо, яко ничтоже внешнее и самолюбивое, гордое и тщеславное, ни славная достижения мирская, ни добродетели, с тайным самолюбованием совершаемыя, ни степени, ни чины, ни самое иноческое звание не возмогут возвести нас в Царствие Небесное, токмо сердце чистое и дух сокрушенный и смиренный, за многия молитвенныя труды Духом Святым даруемыя. Помози нам оставшияся дни жизни нашея в Духе и истине покланятися Сыну Твоему, Милосердая Богородице, и, стяжавше нелицемерную любовь к Богу и ближнему, исполнити сию первейшую заповедь Господню, единую приводящую в Царство Небесное. Аще и недостойни есмы, сподоби нас соделатися чадами Божиими по благодати и наследовати жизнь вечную со всеми, в покаянии Богу угодившими, и введи нас, Мати Божия, язвами Сына Твоего Иисуса Претихаго в небесный чертог Его, да вечно славим и воспеваем пречестное и великолепое имя Всесвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Утешение всех скорбящих, скорая Помощнице в туге сердечней к Тебе прибегающим, услыши нас, Владычице, и даждь нам на путь к жизни вечней душ и сердец от скверн очищение и, яко елень на источники водныя, к Царству Небесному неустанное стремление.

Кондак, глас 4
Пресвятая Богородице Дево, утоли жажду спасения страждущия души моея у Источника вод живых — Божественнаго Слова, Сына Твоего, Христа Бога нашего; призри на любящих и славящих Тя, Пречистая, и покрый нас покровом милосердия Твоего от всяких зол, тревог и бурь моря житейскаго.

Величание
Величаем Тя, Светозарная Дево, и почитаем осиявшее гору Пюхтицкую благодатное явление Твое.

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.