Канон пресвятой богородицы пред иконой «Умягчение злых сердец»

Память празднуем 3 (16) февраля и в Неделю Всех святых
Тропарь, глас 8-й

Восприемши души человеческия и утоливши злый совет, сокруши Богомати Владычице, и разгони тьму прегрешений, и нас настави на путь смирения, яко да и мы будем во свете дел ходити, и Твоея иконы явлению торжествовати, и на помощь Твою уповати, и умильным гласом звати, Владычице, из глубины: помози, Едина Благословенная.

Канон, глас 4-й
Песнь 1

Ирмос: Отверзу уста моя, и наполнятся Духа, и слово отрыгну Царице Матери, и явлюся светло торжествуя, и воспою радуяся Тоя чудеса.
Припев: Пресвятая Богородице, спаси нас.
Господи Боже мой, даруй ми язык и отверзи мне устне к похвалению Мати Твоея, и Ея образу песнь принести красную, сице вопиюще: умягчи злых сердца, Владычице.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Спасение мое и прибежище еси, Владычице, покров даровала еси Своею честною иконою, ей же предстоят вси людие, просяще помощи, и Тебе вопием: умягчи злых человек сердца, Владычице.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Марие, Пречистая Дево Богородице, посли ми благодать воспети Тя и Твоей иконе честней покланятися, вопиюще: умягчи злых сердца, Владычице.
Слава: Клеветы и наветы упраздни и от всякия злобы спаси, буди, Владычице, заступление, Своею чудною иконою соблюди вопиющих: умягчи злых сердца, Владычице. И ныне: Тя Бог показа нам Заступницу и в скорбех Помощницу и дарова нам Твою честную икону на прославление всем и на исцеление вопиющим: умягчи злых сердца, Владычице, сынов.

Песнь 3
Ирмос: Твоя песнословцы, Богородице, Живый и Независтный Источниче, лик себе совокупльшия духовно, утверди, в Божественней Твоей славе венцев славы сподоби.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Радуйся, непостыдная Хранительнице; радуйся, Богородице, иже и мы радуемся о Твоей чудней иконе, красящеся, вопием: радуйся, умягчение злых сердец, Богородице.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Воистинну честная икона даровася христоименитым людем на прогнание духов нечистых и на здравие всем, требующим помощи от нея, вопиющим: радуйся, умягчение злых сердец, Богородице.
Слава: Облак светозарный показася Твоя честная икона, паче солнца сияюща и всем лучу простирающа, от болезней и скорбей избавляюща и злых отревающа, темже вси зовем ей: радуйся, умягчение злых сердец, Владычице.
И ныне: Яко да Твоими молитвами избавляемся, Богородице Дево, спаси, славословим Предстательницу, и Твоей честней иконе покланяемся, и молим Тя по Бозе, яко Матерь Божию: вопиющих умягчи злых сердца, Богородице. Спаси от бед рабы Твоя, Богородице, яко вси по Бозе к Тебе прибегаем, яко нерушимей стене и предстательству.
Господи, помилуй (трижды). Слава, и ныне

Тропарь, глас 2-й
Моление теплое и стена необоримая, милости источниче, мирови прибежище, прилежно вопием Ти: Богородице Владычице, предвари и от бед избави нас, Едина вскоре предстательствующая.

Песнь 4
Ирмос: Неизследный Божий Совет, еже от Девы, воплощения Тебе, Вышняго, пророк Аввакум усмотряя, зовяше: слава силе Твоей, Господи.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Непостыдную предстательницу нам дарова, икону Матери Своея, иже Ея зряще, веселимся и умильно зовем: помози, Владычице, всем, и от всех злых спаси, и Царствию Небесному сподоби.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Тобою вси спасаемся и от нахождений диавольских свобождаемся. Тя Бог показа нам Заступницу и Твою честную икону нам дарова, Ей же вопием: Владычице, помози, и от всех злых человек спаси, и Царствию сподоби.
Слава: Не умолчим, Владычице, чудес Твоя, яко Своею честною иконою всех спасаеши и страждущих от бед избавляеши, недужным цельбы подаеши, и нас от всех злых спаси и Царствию Небесному сподоби.
И ныне: Пение от недостойных раб приими, Мати Христа Бога, и не отрини мене от Своего Пречистаго Лица, но спаси от злых всех и Царствию Небесному сподоби.

Песнь 5
Ирмос: Ужасошася всяческая о Божественней сла¬ве Твоей: Ты бо, неискусобрачная Дево, имела еси во утробе над всеми Бога, и родила еси Безлетнаго Сына, всем воспевающим Тя мир подавающая.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Удивляюся умом, ужасаюся душею и весь трепещу, но надеюся на милость благоутробия Твоего, Чистая, и вопию от сердца: яко Бога рождшая еси, Того моли от злых спасти душу мою.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Приидите, вси вернии, воспоем Пречистую Деву Марию и честному Ея образу поклонимся, вопиюще от сердца: радуйся, Гавриилово благовещение; радуйся, Царя Христа восприемши, и на руку Своею держа, яко солнце. Того моли, Чистая, от злых спасти душу мою.
Слава: Ублажим Матерь Божию Божественными песньми, идеже славится Пречестное имя, ту бесовская крепость разрушается, не могут терпети силы Ея, отбегают. Мы же о Ней веселимся и вопием Ей: моли Сына Своего от злых душу мою избавити.
И ныне: К Преблагословенней Деве Богородице, людие вси, припадем и молитву принесем, да умолит Сына Своего, Христа Бога нашего, от злых спастися всем.

Песнь 6
Ирмос: Божественное сие и всечестное совершающе празднество, богомудрии, Богоматере, приидите, ру¬ками восплещим, от Нея рождшагося Бога славим.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Божественныя Твоея иконы святое явление, яко солнце, возсия в сердцах, луча всечестная просвещает светом Своим всех, вопиющих Ей: радуйся, Благая наша Предстательнице и скорая Помощнице, славословящих Тя, Пречистая, помилуй всех.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Правоверно чтущих Тя, Царицу всех Бога, и Твоей чудней иконе святей любезно покланяемся, вопиюще: о Божия Мати, спаси от клеветы злых человек, и избави мя славословящаго Тя, и помилуй.
Слава: Божественней Твоей иконе покланяемся, Богородице Дево, просяще от Тебе великия милости, даруй рабом Своим, Едина Чистая, от всякия злобы избави и славословящих Тя, Пречистую, помилуй.
И ныне: О Мати Господа, моего Творца, Ты родила еси всех Царя Христа, Того моли, Чистая и Преблаженная, избавити души наша, славословящих Тя, Пречистую, помилуй. Господи, помилуй (трижды). Слава, и ныне:

Кондак, глас 6-й
Око сердца моего смущают, и злый совет разоряет мя, сих сокруши, Дево Чистая, и не презри мое воздыхание, и супостаты на нас умягчи, Преблагословенная Владычице.

Икос
Радуйся, Престоле огнеобразный Божий; радуйся, Отроковице, седалище Царское, ложе преиспещренное посланное, златопорфирный чертоже, риза цветолучная, украшенный образе, молниеносное оружие, светильниче многосветлый, радуйся, Богородице, двенадесятостенный граде и дверь златокованная; радуйся, палато светообразная, позлащенная трапезо, Богоукрашенная сень; радуйся, Голубице Чистая; радуйся, яко от злых человек спасаеши, Преблагословенная Владычице.

Песнь 7
Ирмос: Не послужиша твари богомудрии паче Создавшаго, но огненное прещение мужески поправше, радовахуся, поюще: препетый отцев Господь и Бог, благословен еси.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Не имамы иныя Заступницы, токмо Тебе, Всенепорочная, да Тя вси яко Предстательницу воспеваем, и умильно аз зову: Чистая, от всех злых спаси мя.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
На моление мое умилосердися, и радость вместо печали даруй, Владычице, и от клеветы злых избави мя, да вопию Ти: от всех злых спаси мя.
Слава: Пречистыя и воспетыя Богоматере иконы принесем песнь, похвалами вопием: молися, Чистая, к рождшемуся из Тебе Сыну и Богу, от всех злых спасти мя.
И ныне: Богозрачная на земли паче всех родов явися, Чистая Богоотроковице, спаси всех, чтущих день празднества Твоего, Богородице Дево, от всех злых спаси мя.

Песнь 8
Ирмос: Отроки благочестивыя в пещи Рождество Богородичо спасло есть; тогда убо образуемое, ныне же действуемое, вселенную всю воздвизает пети Тебе: Господа пойте, дела, и превозносите Его во вся веки.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Отроковице Предобрая, явися луносиятельная, Чистая, утроба Твоя породи Избавителя, Егоже моли сохранитися нам от прилога диавольскаго, Тя бо чтущим, Заступницу, и Твоей иконе кланяемся, вопиюще со слезами: Дево Богородице, чтущих Тя, Многопетую, во веки сохрани.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Взираю на Божественный образ Твой, и чту Владычню Божию Матерь, и взираю на подобие Пречистаго Ея лица зрак, покланяюся и вопию: Дево Богородице, чтущих Тя, Многопетую, во веки сохрани.
Слава: Палато Слова, одушевленная Церковь, Престоле огнеобразный, раю словесный, мысленный виноград, грозд носяще, Христа, на руку, Чистая, приклони ухо Твое и услыши молитву раба Твоего, Дево Богородице: чтущих Тя, Многопетую, во веки сохрани.
И ныне: Тебе от сердца возложих песнь, спаси, Дево Чистая, и молися о мире, веси, яко на тя упование с Богом возлагаем и вопием: Дево Богородице, чтущих Тя, Всепетую, во веки сохрани.

Песнь 9
Ирмос: Всяк земнородный да взыграется, Духом просвещаемь, да торжествует же Безплотных умов естество, почитающее священное торжество Богоматере, и да вопиет: радуйся, Всеблаженная Богородице, Чистая Приснодево.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Всяк возраст к похвалению да подвижится Девы Богородицы и честному Ея образу всяк да поклонится, мы же, вернии, воспоем истинную Деву, Матерь Христову, сице рекуще: о Дево Богородице, сокруши стрелы вражия и умягчи злых сердца, Тя бо вси по долгу величаем.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Вознеси, Богородительнице, рог благоверных людей наших и подаждь на враги помощь, иноплеменных шатания низложи, Богородительнице Пречистая, невоеваны вся грады сохрани и соблюди и вся страны христианския сохрани, в них же имя Твое величается и верою от всех славится, да Тя вси, Матерь Божию, по долгу величаем.
Пресвятая Богородице, спаси нас.
Восхвалит Тя Небо и земля, вся отечествия язык, и вси руками да восплещут Матери Господни и образу Ея, Ангелом говейному, да поклонятся, с нами вопиюще: слава множеству щедрот Твоих, Едина Человеколюбивая, Тя вси по долгу величаем.
Слава: Падшим востание и унывающим радование, заблуждшим Наставница, болящим посещение и исцеление, грешным спасение, во бранех победа и всем христианом неложная Хранительница и умягчение злых сердец, Дево Богородице, темже Тя вси по долгу величаем.
И ныне: Приими песнь исходную, Мати Живаго Бога, и спаси всех, верно покланяющихся святому Твоему образу и чудотворней иконе и вопиющих Тебе, Богородительнице: молися, Пречистая, Сыну Своему, помиловатися нам от всех злых.

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.