Икона Божией Матери «Умиление» Псково-Печерская

Икона Божией Матери «Умиление» Псково-Печерская


(7 / 20 октября, 21 мая / 3 июня, 23 июня / 6 июля, 26 августа / 8 сентября и в 7-е воскресенье по Пасхе)

Пред иконой Пресвятой Богородицы «Умиление» Псково-Печерская молятся о защите от иноплеменных и от междоусобной брани и об исцелении от беснования.

Молитва ко Пресвятой Богородице пред Ее иконою «Умиление» Псково-Печерской

О Преблагословенная Дево Богородице! Мати всех страждущих и болезнующих сердцем! Страны нашея и града Защитнице! Обители Псково-Печерския красото и славо! Призри на нас смиренных, обремененных грехми многими, отягченных скорбьми и печалями, и с сокрушением и слезами взирающих на пречистый лик Твой, в чудотворней иконе явленный. Сохрани от всякаго зла святую обитель сию, юже преподобный Корнилий со старцы Марком и Ионою Тебе вручи и всех в вере и надежде подвизающихся в ней. Спаси и град сей, и вся люди, правоверно живущия и к Тебе прибегающия, от нашествия иноплеменных, от всякаго страха и труса, от мора и глада, от злых человек и всяческой скорби. Приникни к нам милосердием Твоим, яко ликом Твоим Божественным любезно приникла еси к ланите Богомладенца. Согрей нас дыханием Твоея любве и никогдаже отступай от нас, ни в сей жизни, ни в будущей, да чающе Твою всесильную Материнскую помощь, сподобимся безбедно дойти вечныя жизни и прославлять Небеснаго Отца и Сына и Святаго Духа в Троице славимаго Бога, во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Днесь светло красуется обитель сия, яко зарю солнечную восприимши, Владычице, чудотворную Твою икону, к нейже мы ныне притекающе и молящеся Тебе, взываем сице: о Пречудная Владычице Богородице! Молися из Тебе воплощенному Христу Богу нашему, да избавит обитель сию и вся грады и страны христианския невредимы от всех навет вражиих и спасет души наша, яко Милосерд.

Величание
Величаем Тя, Пресвятая Дево, Мати Христа Бога нашего, и чтим чудотворный образ Твой, имже спасла нас от руки вражия.

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.