Молитва о усопших

Молитва о усопших


Боже духов и всякия плоти, смерть поправый и диавола упразднивый, и живот миру Твоему даровавый! Сам, Господи, упокой души усопших раб Твоих: святейших патриархов, преосвященных митрополитов, архиепископов и епископов, во священическом церковном и монашеском чине Тебе послуживших; создателей святаго храма сего, православных праотец, отец, братий и сестер, зде и повсюду лежащих; вождей и воинов за веру и отечество живот свой положивших, верных убиенных в междуусобной брани, утонувших,
Читать дальше →

Молитвы от пожара

Молитвы от пожара


Божией Матери пред Ее иконою «Неопалимая Купина»
«Неопалимой Купиной» Божия Мать называется по такому сравнению: «Якоже бо купина не сгараще опаляема, тако Дева родила еси и Дева пребыла еси». В угрожающем или уже начавшемся пожаре не может быть сильнее помощи, как от Божией Матери. «Радуйся, от запаления огненного росою молитв избавляющая! Радуйся, удары молнии и грома от главы нашей отводящая!»

Молитва первая
Царице Небесная, Владычице наша, Госпоже Вселенныя, Пресвятая Богородице,
Читать дальше →

Молитва покаянная

Молитва покаянная


Ослаби, остави, прости, Боже, прегрешения наша, вольная и невольная, яже в слове и в деле, яже в ведении и неведении, яже во дни и нощи, яже во уме и в помышлении: вся нам прости, яко Благ и Человеколюбец. Аминь.

Молитва покаянная (из канона покаянного) ко Господу нашему Иисусу Христу
Владыко Христе Боже, Иже страстьми Своими страсти моя исцеливый и язвами Своими язвы моя уврачевавый, даруй мне, много Тебе прегрешившему, слезы умиления; сраствори моему телу от обояния Животворящего Тела Твоего, и наслади душу мою Твоею Честною Кровию от горести, еюже мя сопротивник
Читать дальше →

Молитвы при нападении собак

Молитвы при нападении собак


Песнь Пресвятой Богородице
Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословенна Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

Молитва Честному Кресту
Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его, и да бежат от лица Его,
Читать дальше →

Молитва от обидчика

Молитва от обидчика


Мученику Иоанну Воину
Иоанн Воин, посланный императором Юлианом преследовать и убивать христиан, на деле оказывал большую помощь гонимым: схваченных освобождал, других предупреждал о грозящей им опасности, содействовал их побегу, за что был заключен в темницу. После смерти Юлиана Иоанн вышел на свободу и посвятил всю свою жизнь служению ближним, живя в святости и чистоте.
Читать дальше →

Молитва на нивах

Молитва на нивах


Господи Боже наш, в начале создания Твоего сотворивый небо и землю: и небо убо украсивый великими светилы, еже просвещати на земли и чудитися теми Тебе единому Содетелю и Владыце твари: землю же украсивый злаком и травою и различием семен, сеемых по роду, и всю, цветы покрыв в благоукрашение,
Читать дальше →

Призывание помощи Божией во всяком добром деле

Призывание помощи Божией во всяком добром деле


Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.
Читать дальше →

Молитва при сборе урожая корнеплодов

Молитва при сборе урожая корнеплодов


(о их сохранности зимой на долгое время)

Корнилию Сотнику

Тропарь, глас 4
И нравом причастник, и престолом наместник апостолом быв, деяние обрел еси богодухновенне, в видения восход: сего ради слово истины исправляя, и веры ради пострадал еси даже до крове, священномучениче Корнилие, моли Христа Бога, спастися душам нашым.
Читать дальше →

Молитва св. Иоанна Кронштадтского при разделениях и вражде между верующими

Молитва св. Иоанна Кронштадтского при разделениях и вражде между верующими


Господи! В любви взаимной жити научи и укрепи Духом Твоим Святым; порывы страстей, запинающие любви небесной, евангельской, укроти, и сердца наши мертвы соделай для сластей земных. Даждь мне, Господи, всем благам земным предпочитать всегда благодать Твою, мир Твой, правду и святыню Твою и в ней всегда пребывать, во вся дни живота, до последнего издыхания! Даждь мне,
Читать дальше →

Молитва при посадке гороха

Молитва при посадке гороха


Иову Многострадальному

Тропарь, глас 1
Богатство видов добродетелей Иовых, украсти кознствоваше праведных враг, и растерзав столп телесе, сокровище не украде духа, обрете бо вооружену непорочнаго душу, мене же и обнажив плени, предварив убо мя прежде конца, избави мя льстиваго, спасе, и спаси мя.
Читать дальше →
Sponsored by mf7.me